Насоси для автоматичного пожежогасіння – вимоги і характеристики
Насоси для автоматичного пожежогасіння – це чергові механізми, і в нормальному режимі можуть стояти роками, крім тестових запусків під час сервісного обслуговування. Система пожежогасіння може працювати за різними алгоритмами, про що буде трохи нижче. Але в будь-якому випадку насоси для систем пожежогасіння повинні запуститися і подати потрібну кількість рідини під розрахунковим тиском. Найчастіше це просто вода, але бувають і спеціальні розчини. Наше завдання зрозуміти чи потрібні для станцій пожежогасіння особливі серії насосів, або туди можна ставити звичайні промислові насоси, аби вони забезпечували потрібний тиск і пройшли формальну сертифікацію.
Як працює типова насосна станція пожежогасіння
Є кілька поширених варіантів реалізації автоматичного пожежогасіння і логіка роботи насосної станції буде різна.
- Система пожежних гідрантів. Тут по всій будівлі проходять труби, на кожному поверсі виведений один або кілька кранів з пожежним рукавом (пожежний гідрант). У черговому стані в трубах немає води (сухотрубна система). Насосна станція підключена до магістрального міського водопроводу або пожежного резервуару великої місткості. Насоса завжди два, кожен з яких покриває 100% потреби. Але дублювання обов’язково, адже один насос може не запуститься через поломки двигуна, обриву ланцюга тощо. Тип і потужність насосів залежать від висоти будівлі і загальної довжини трубопроводів. Для висотних житлових будинків встановлюють пожежні насоси високого тиску, ціна залежить від потужності і продуктивності, а також від бренду і країни виробництва.
- Спринклерна система гасіння пожежі працює під тиском. У трубах вода є завжди. А під стелею в зонах захисту розміщені розпилювачі спринклери. У черговому режимі спринклери закупорені тепловими замками. Тепловий замок – це колба зі спеціальною рідиною, яка розширюється і руйнує скляну колбу. Бувають ще теплові замки з пластин і легкоплавкого припою, але використовуються набагато рідше. Після нагріву і спрацьовування теплового замку тиск води виштовхує залишки колби і починається розпилення води в зоні спалаху. Насоси для систем пожежогасіння включаються і заповнюють втрати води, яка вже витекла. Спринклерні системи пожежогасіння дуже надійні, а також вибіркові. Вода в трубах є завжди. Якщо тиск впаде, його “підкачає” маленький насос-жокей. Якщо тиск продовжує падати, автоматика включить основні насоси, див. Схему насосної станції протипожежного водопроводу під спринклерну систему.
Може так бути, що вода з системи пожежогасіння йде кудись «наліво» і причиною падіння тиску є не пожежа. Але, в будь-якому випадку, це не залишиться непоміченим, автоматика просигналізує про порушення нормальної роботи станціі. Це означає, що надійність такої системи дуже висока, тим більше, що тепловий замок спрацьовує завжди. Не може бути ніяких збоїв і помилкових спрацьовувань як від електронних датчиків. З цієї причини саме така система пожежогасіння поширена в школах, лікарнях, державних установах та інших об’єктах, де багато людей. Але вода в трубах – це не завжди добре, в холодних приміщеннях вона може замерзнути. Тоді рішенням може стати комбінована система, де в трубах під тиском «чергує» стиснене повітря. Спринклери з тепловими замками влаштовані практично так само, під час пожежі руйнуються один або кілька теплових замків, тиск повітря падає. Автоматика станції пожежогасіння запускає насоси і перемикає клапан з повітря на воду. Відкривається засувка, і по трубопроводу, де було стиснене повітря, надходить вода.
Так, власне, гасіння пожежі тут відбувається дещо пізніше, є затримка поки насоси подадуть воду до розпилювачів, але це несуттєвий недолік.3. Дренчерна (сухотрубна) система пожежогасіння спрацьовує від зовнішнього сигналу, датчика задимлення, датчика полум’я або ручної активації. Фізично вона являє собою розведений в зоні захисту трубопровід з розпилювачами. Тільки немає ніяких замків, всі дренчери (розпилювачі) відкриті і готові спрацювати одночасно. Вода в систему подається тільки після включення насосної станції пожежогасіння. Дренчерна система дозволяє створювати потужну стіну води і локалізувати та загасити навіть дуже складну пожежу. Вода, потрапляючи на палаючі і гарячі поверхні, випаровується, водяна пара витісняє кисень, тим самим знижує інтенсивність горіння.
4. Модульні насосні станції пожежогасіння. Ціна цього типу станцій може відрізнятися в десятки разів. Тому що до цього класу належать як контейнерні станції, з насосами, які працюють від потужних дизельних двигунів, так і локальні установки пожежогасіння порошкового типу або під тонкорозпилену воду. Але це тема окремої статті, а нам потрібно з’ясувати які агрегати можна використовувати для насосних станцій автоматичного пожежогасіння.
Особливості пожежних насосів високого тиску
Промислові насоси високого тиску для пожежогасіння використовувати можна, але мало які бренди мають пожежний сертифікат для основних серій промислових вертикальних насосів під чисту воду. Наприклад, вертикальні насоси високого тиску, Grundfos серії CR, на базі яких збирається популярна станція Hydro mx 1 + 1 CR64 3 1.
Але все ж в пожежогасінні є специфічні вимоги, розберемо відмінності на прикладі насосів для подачі води в систему пожежогасіння бренду EBARA серія GS. Це горизонтальні одноступінчаті насоси з окремим підшипниковий вузлом.
У цих насосів:
- збільшений діаметр всмоктуючого патрубка для поліпшення всмоктуючих здібностей;
- вище ККД що дозволяє отримувати високі параметри при ціні насоса нижче в порівнянні з конкурентами.
Іноді виникає питання чи можна на пожежогасіння ставити насоси з частотним перетворювачем. Прямої заборони на це немає, але для класичних станцій автоматичного пожежогасіння в цьому немає ніякого сенсу. Винятком можуть бути суміщені станції госп-питного і пожежного водопостачання. У таких станціях, як правило, на один резервний насос більше, ніж це було б необхідно для побутового водопостачання, і щит управління вміє автоматично перемикати всі насоси на “підживлення” пожежних трубопроводів. Такі системи робляться тільки за індивідуальним проектом, який ще потрібно узгодити і здати в пожежну службу, що дуже непросто, хоча і можливо.
Джерелом води для систем пожежогасіння можуть бути великі підземні і відкриті резервуари, які знаходяться на значній відстані від приміщення, куди потрібно подати воду.
Наприклад, є пожежний резервуар великого підприємства і кілька корпусів навколо. У таких випадках використовують глибинні насоси для пожежогасіння. Вони зможуть забезпечити великий обсяг води і при цьому створити достатній тиск, щоб система спрацювала в штатному режимі.
До специфіки електричного управління і автоматики пожежної станції відноситься дублювання ланцюгів запуску від пожежної сигналізації і відсутність теплових реле захисту двигуна. Не біда, якщо електромотор перегріється, біда якщо від пожежі постраждають люди або матеріальні цінності.
Якщо вас цікавлять пожежні насоси високого тиску, ціна готових станцій, в тому числі контейнерних і з дизельним приводом насосів, телефонуйте за номером (044) 594-74-74.